İlk ruju 4 yıl önce Mısırlılar üretti.
O zamanlar dudaklara kırmızı bir renk vermek için yarı değerli taşlar eziliyordu. Zamanla balık pullarını ezerek ilk defa sedefli ruj üretmeyi başardılar.

Dudaklarda melanin pigmenti bulunmaz.
Bu yüzden dudağın rengini, altındaki kılcal damarların yoğunluğu belirler.
Cilt hücreleri 16 katmandır, dudak hücreleri ise 5
Su içmek dudakları nemli tutar.
Uzmanlar günde 2 litre su içmenin cilt sağlığı için çok önemli olduğunu savunuyorlar. Dudaklarınızı nemli tutmak için yeterli su içmeye dikkat etmelisiniz.
Tükürük içinde yiyecekleri parçalamaya yarayan enzimler bulunur, bu enzimler dudaklarla temas ettiğinde onları da parçalar ve kurutur.
Erkeklerin dudak kanseri olma olasılığı kadınlara göre daha fazladır.
Bunun sebebi; erkeklerin dudak nemlendiricisi kullanma alışkanlıklarının olmayışı denebilir. Kadınlar ise güneşin zararlı etkilerinden ve UV ışınlarından dudak koruyucusu kullanarak korunuyorlar.
Dudak insan vücudunun en hassas organıdır.
Milyonlarca sinir hücresi bulunmasına rağmen hiç bir koruyucu mekanizması yoktur.
Dudaklarımızın terlemediğini biliyor muydunuz ?
Bunun sebebi dudaklarda hiç ter bezi bulunmamasıdır. Ter bezlerinin vücudun nemlendirilmesinde kritik bir rolü vardır ve dudaklarda bulunmadığından, vücudumuzun diğer bölgelerine kıyasla daha çabuk kururlar.
Dudaklarımız da aynı parmak izimiz gibi eşsizdir.
Dünyanın hiç bir yerinde sizinle aynı dudak yapısına sahip birini bulmanız mümkün değildir.
Yaşlandıkça dudaklarınızın inceldiğini biliyor muydunuz ?
Kolajen hayati bir proteindir ve görevlerinden biri de dudağın şeklini oluşturmaktır. Yaşlandıkça vücudun kolajen üretiminde meydana gelen azalma sonucu dudaklar dolgunluğunu kaybetmeye başlarlar ve içe doğru kapanırlar.